Duminica a II-a după Paști (a Sf. Ap. Toma) (12.05.2024)

Praznicul Izvorul Tămăduirii (10.05.2024)

A treia zi de Paști (07.05.2024)

A doua zi de Paști (06.05.2024)

Utrenia și Liturghia Învierii (05.05.2024)

Prohodul Domnului (03.05.2024)

PROCESIUNEA ,,DRUMUL CRUCII” ÎN VINEREA MARE LA MĂNĂSTIREA HODOȘ-BODROG

Sfânta și Marea zi de Joi: Rugăciune și Reculegere la Mănăstirea Bodrog

Într-o zi de joi deosebit de specială, Mănăstirea Bodrog a fost martora unei sărbători cu totul aparte: Sfânta și Marea Zi de Joi. Dimineața devreme, sub ocrotirea rugăciunilor și cântului bisericesc, am pășit în sfințenia vecerniei, unită cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare. Atmosfera încărcată de reverență și mister a îmbrățișat fiecare suflet prezent, iar cuvintele evlavioase ale psalmilor și rugăciunilor au răsunat în inimile credincioșilor ca o melodie divină, îndemnându-i să-și înalțe gândurile și simțurile către Dumnezeu.

Continuă lectura

Duminica Floriilor (28.04.2024)

În lumina răsăritului de primăvară, Mănăstirea Hodoș Bodrog strălucește în splendoarea tradiției și a credinței în această Duminică a Floriilor. Fotografiile captivante dezvăluie momentele de sărbătoare și spiritualitate profundă, surprinzând fiecare detaliu al Sfintei Liturghii ce aduce bucurie și speranță credincioșilor. În această zi sfântă, fiecare imagine redă esența Evangheliei, unde credincioșii se îmbărbătează din cuvântul lui Dumnezeu și participă la ritualuri pline de semnificație spirituală. Fiecare expresie de credință și fiecare gest de închinare devin mărturii vii ale puterii divine și a încrederii neclintite. O incursiune vizuală prin aceste momente sacre te poartă într-o călătorie emoționantă prin tradiția și spiritualitatea unei sărbători străvechi, care continuă să lumineze inimile și să înalțe sufletele.

Vezi Evanghelia Duminicii și Imagini

PROGRAMUL SLUJBELOR DIN SĂPTĂMÂNA PATIMILOR ȘI SĂPTĂMÂNA LUMINATĂ Sfânta Mănăstire Hodoș-Bodrog – 2024

DUMINICA FLORIILOR – Intrarea Domnului în Ierusalim, 28 aprilie
9:00 – Acatist, Ceasurile, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur17:00 – Vecernia, Pavecernița și Miezonoptica